Bali – świątynie

Za co mozna kochać Bali ….

💚

za świątynie, roślinność, ludzi i wiele, wiele innych rzeczy.
Ale w tym poście skupie się na świątyniach których nie brakuje na Bali:

 

1.Pure Besakih
zrobiła na mnie największe wrażenie – jest niesamowita.Odwiedzilam ją jako pierwszą i chyba na długo pozostanie w mojej pamięci.
Na górę podjeżdża się skuterami z  „lokalnym kierowcą” a na górze czekają na nas dziewczynki z karteczkami do sprzedaży ,które umieją sprzedać chyba w każdym języku. Usłyszeć „kup pani kartkę” po polsku w tym miejscu było niezłym zaskoczeniem.
Sama świątynia składa się z ponad 200 budowli i uważana jest za najważniejszą i najświętszą z balijskich świątyń.
na wejściu  – sarongi obowiązkowe (jesli nie ma się własnego – oczywiście dają ).

2.Pura Tirta Empul
Drugie miejsce według mojej oceny .
Świątynia jest podzielona na trzy części – Jaba Pura, Jaba Tengah oraz Jeroan. Balijczycy przychodzą do świątyni, by odbyć rytualną kąpiel w  tzw. „petirtaan”, czyli części kąpieliskowej . Każde ze źródeł  (30) ma inne właściwości i należy sie obmyć w każdym z nich. Jest poświęcona Vishnu.
Sarongi obowiązkowe.

 

 

3.Pura Ulun Danu Bratan
Świątynia a właściwie komplex świątyń jest ulokowana nad jeziorem Bratan w górach Bedugul .Jest jedną z najbardziej charakterystycznych i najczęściej fotografowanych świątyń na Bali ze wzglądu na charakterystyczne 11-wieżowe dachy świątyni , która poświącona jest Vishnu i bogini “Dewi Danu”.  (LINGGA PETAK TEMPLE)

 

 

4.Tanah Lot
czyli niesamowita światynie na skale, podobno najpiękniej prezentuje się podczas zachodu słońca(niestety nie bylo mi to dane, jednak i bez tego prezentowała się zjawiskowo).

 

 

 

5.Saraswati Temple Ubud
znajduje się w samym centrum Ubud i jest otoczona Lotus Flower Gardens .Świątynia jest poswięcona bogini Dewi Saraswati – która jst symbolem wiedzy, muzyki, sztuki, mądrości i nauki.

 

 

 

6.Gunung Kawi

Świątynia a właściwie pomniki pogrzebowe to kapliczki wykute w skale na wysokość 7 metrów, dedykowane królowi Anak Wungsu z dynastii Udayany i jego ulubionych królowych.
Do swiatyni schodzi sie schodami (nie liczyłam ,ale około 100?) wzdłuż pół ryżowych.
Sarongi obowiązkowe.

 

 

7.Pura Taman Ayun
świątynia jest otoczona fosą, miała służyc jako miejsce kultu dla Mengwi, którzy nie potrzebowali/nie chcieli zbyt daleko podróżować do głównych dużych świątyń. Nie jest tak spektakularna jak pozostale,ale warta odwiedzenia.